مشاوره حقوقی چک کرج - گروه وکلای البرز | موسسه حقوقی کرج
چکحقوقیسفتهمشاوره حقوقیوکیلوکیل آنلاینوکیل جرائم و مجازاتهاوکیل چک و سفته

مشاوره حقوقی چک کرج

سالانه پرونده های زیادی بخاطر چک های برگشتی یا کلاهبرداری با چک به دادسرا کشیده می شوند. به همین دلیل، مشاوره حقوقی چک (به انگلیسی: Czech Legal Advice) نقش مهمی ایفا می کند. کلاهبرداری با چک یک تخلف جدی است که می تواند مجازات های سنگینی را برای افرادی که مرتکب چنین جرائمی می شوند، در پی داشته باشد.

مشاوره حقوقی چک

چک سندی است که توسط بانک صادر می شود و بانک را به پرداخت مبلغ مشخص شده به صورت رقمی و همچنین کلمات به شخصی که نامش در چک درج شده است، ملزم می کند. چک را ابزار قابل معامله نیز می گویند. برای استفاده از چک بهتر است اطلاعات کافی به واسطه خدمات مشاوره حقوقی آنلاین فوری، کسب شود.

در اصطلاح بانکی، سند قابل معامله به سندی گفته می‌ شود که به طرف معامله اطمینان می‌ دهد که مبلغ معینی را در هنگام تسلیم سند به بانکدار یا در تاریخ معین پرداخت، دریافت می کند. به فردی که چک را ارائه می دهد، صادرکننده چک می‌گویند. خوشبختانه امروزه مشاوره چک ، به صورت تلفنی یا حضوری، قابل دسترس است.

اینکه چه نوع چک مورد استفاده قرار می گیرد، به صادرذکننده و گیرنده چک، بستگی دارد. مشاوره حقوقی چک و سفته، با توجه به‌ موارد ضروری، انواع مختلف چک را برای افراد توصیف می کنند. نکات مهمی در مورد نحوه جلوگیری از کلاهبرداری با چک بانکی باید توسط مشاوران حقوقی مطرح شود.

ضرورت مشاوره حقوقی چک چیست؟

اگر چک کلاهبرداری است، ممکن است پیگیری راه حل مشکل باشد. به همین دلیل، باید بررسی شود که چک نوشته شده واقعی است. برای اطمینان، مشاوره حقوقی تلفنی تأثیر بسزایی در جلوگیری از مشکلات حقوقی چک دارد. در صورت بروز مشکل، باید با شعبه موسسه مالی که چک بر روی آن تنظیم شده است، تماس گرفته یا به آن مراجعه شود. موسسه مالی باید بتواند به فرد در تشخیص واقعی بودن چک کمک کند. برای این کار، نباید به شماره تلفن موسسه مالی مندرج در چک اعتماد کرد، زیرا ممکن است که تقلبی باشد. برای تماس تلفنی، باید شماره تلفن واقعی موسسه را پیدا کرد.

 • مطابق با اظهارات مشاوره حقوقی چک، پیشگیری در بروز مشکلات برای پرداخت چک، بسیار حائز اهمیت است.
 • چک بانکی، چکی است که توسط بانک صادر می شود.
 • هنگام ارائه چک، وجه از حساب بانک گرفته می شود نه از حساب مشتری.
 • بانک ها معمولا چک بانکی صادر نمی کنند، مگر اینکه ابتدا معادل آن را به صورت نقد از مشتری دریافت کرده باشند.
 • چک بانکی مانند چک شخصی، مبلغ چک و نام گیرنده را در جلوی چک نشان می دهد.
 • فروشندگان در گذشته به راحتی چک های بانکی را به عنوان ضمانت مجازی در دسترس بودن وجوه برای تامین هزینه می پذیرفتند.
 • شخصی که در مورد اعتبار شخصی که با او معامله می کند، شک دارد، ممکن است بخواهد بدهی مستقیم یا در صورت عدم موفقیت توسط چک بانکی پرداخت شود.

 مشاوره حقوقی چک بانک ها

در مشاوره های حقوقی تاکید می شود که بانک ها همیشه با چک بانکی پرداخت را انجام نمی دهند. در صورتی که چک به شرح زیر باشد، پرداخت انجام نمی شود. در فرآیند دریافت و پرداخت چک بانکی، توصیه می شود که از وکیل چک با سابقه کمک گرفته شود.

 • با توجه به حکم دادگاه مبنی بر منع بانک از پرداخت وجه بر روی چک بانکی مانند تغییر در نام گیرنده و مبلغ چک از دست رفته، پول دزدیده شده است.
 • در مشاوره حقوقی تلفنی اینطور گفته می شود که چک بانکی با پول نقد یکی نیست.
 • تفاوت چک بانکی به این معنی است که بر خلاف پول نقد، اگر شخصی چک را بدزدد و در ازای چیزی با ارزش به دیگری بدهد، شخصی که چک را دریافت می‌کند، حق نگهداری وجه چک را ندارد.
 • اگر مشتری با چک مشکلی دارد، باید با بانک خود تماس بگیرد. اگر بانک مشکل را حل نکرد، می‌تواند شکایت خود را با کمک مشاوره حقوقی آنلاین فوری، تنظیم کنند. انواع تقلب در چک موجب مشکلات زیادی می شوند.

 

مشاوره حقوقی چک برای مشکلات چک ها

تخلفات زیادی که با استفاده از چک انجام می شوند، هر کدام تبعات مختلفی دارند. برای رسیدگی به این تخلفات باید مشاوران و وکلای حرفه ای به کار گرفته شوند. در ادامه انواع کلاهبرداری با چک مطرح شده است.

 • چکذ‌های جعلی، نوعی از کلاهبرداری است که معمولا با کپی کردن جزئیات از چک اصلی، چکی با ظاهر واقعی ایجاد می‌کنند و قربانی ناآگاهانه بدون اینکه متوجه جعلی بودن آن باشد، چنین چکی را میذ‌پذیرد.
 • در برخی از کلاهبرداری ها، چک به صورت عمدی دستکاری می شود تا برخی از مشخصات آن مانند مبلغ، تاریخ یا مشخصات ذینفع ایجاد نشود.
 • دستکاری به قصد کلاهبرداری انجام می شود. در مشاوره حقوقی چکنوع دیگری از کلاهبرداری هم مطرح می شود.
 • در این روش، کلاهبرداران جوهر خاصی را برای نوشتن چک تهیه می‌کنند.
 • این امر منجر به ناپدید شدن جزئیات مکتوب به دلیل نوع جوهر مورد استفاده می شود و در نتیجه این فرصت را برای کلاهبرداران فراهم می کند تا مشخصات چک را خودشان پر کنند.
 • سرقت چک، یکی دیگر از کلاهبرداری های شایع، شمرده می شود. چک امضا شده از ذی نفع اصلی چک به سرقت می‌رود و کلاهبردار چک را واریز می‌کند و وجه را دریافت می‌کند.

توصیه های مراکز مشاوره حقوقی چک

اقدامات پیشگیرانه ای را می توان برای جلوگیری از تقلب در چک انجام داد. خوشبختانه اقدامات پیشگیرانه ساده و موثری وجود دارد که می توان برای اطمینان از اینکه فرد قربانی تقلب ها نمی شود، انجام داد. مراکز مشاوره حقوقی آنلاین فوری، توصیه های لازم برای مشتریان ارائه می دهند.

 • همیشه قبل از دریافت یا امضای چک، باید آن را به طور واضح بررسی کرد تا از دستکاری نشدن چک اطمینان حاصل شود.
 • بر این اساس، هرگونه رونویسی یا حذف چک و همچنین ویژگی ‌های امنیتی که بخشی از هر چک است، بررسی می شود.
 • اطمینان از ایمنی فیزیکی چک برای جلوگیری از هرگونه سرقت یا دستکاری احتمالی آن که در مشاوره حقوقی چک، بر آن تاکید بسیار می شود.
 • ارتقاء سطح ویژگی ‌های امنیتی با بانک مثل اعلان های مناسب و در صورت امکان، شامل امضا کنندگان دوگانه برای تایید چک به‌ عنوان ویژگی امنیتی پیشرفته.
 • عادت به بررسی مرتب صورت حساب ماهانه و اعلان ‌های هشدار بانکی به منظور اطمینان از اینکه در صورت کلاهبرداری، می ‌توان فوراً از طریق قانونی مراجعه کرد.
 • همچنین این روش خوبی است که بیش از چک به تراکنش ‌های بانکی اعتماد کرد. به خصوص زمانی که طرف مقابل به خوبی شناخته شده نیست.
 • باید از خودکار شخصی برای امضای چک استفاده کرد تا از سوء استفاده احتمالی جوهرهای خاص جلوگیری شود.

 

اقدامات لازم در کلاهبرداری چک

در صورت مواجه شدن با موضوع کلاهبرداری چک، باید از انجام اقدامات سریع که شامل اطلاع فوری به بانک و همچنین اقدام به طرح شکایت پلیس می ‌شود، اطمینان حاصل کرد. مشاوره حقوقی چک نزد وکلای با تجربه این امکان را فراهم می کند. از آنجایی که کلاهبرداری چک به طور فزاینده ای رایج می شود، باید در این زمینه احتیاط بیشتری به خرج داد.

چک های جعلی تبعات بسیار زیادی دارند و تعداد بی شماری به خاطر چک های برگشتی راهی زندان می شوند. اگر شخصی عمداً به قصد دریافت پولی که مال او نیست یا فریب کارمند بانک، چک جعلی را واریز کند، معمولا مشمول عواقب کیفری می شود. این عواقب می تواند شامل زمان زندان و جریمه های جنایی باشد.

شدت مجازات معمولا به مقدار پولی که در اقدام متقلبانه انجام می شود، بستگی دارد. معمولا هر چه پول بیشتر باشد، عواقب جنایی بیشتر خواهد بود. با این حال، اگر شخصی به طور ناآگاهانه چکی را که جعلی بوده است، واریز کند، عدم آگاهی وی ممکن است در دفاع تأثیر داشته باشد. این موارد به شرایط و همچنین قوانین دفاع کیفری بستگی دارد.

 

مشاوره حقوقی در کلاهبرداری چک

در صورتی که فردی قربانی کلاهبرداری چک شود، بهتر است که در وهله اول با مشاوره حقوقی چک تماس گرفته و اتفاق را به طور کامل شرح دهد. مشاوران بهترین راه حل ممکن را ارائه می دهند. البته قبل از هر چیزی باید به بانک و پلیس اطلاع رسانی شود. پس از آن باید به صورت حقوقی و دادگاهی اقدام شود.

 • کسی که قربانی شده است، باید به خوبی رویداد را بازگو کند.
 • این که چه مقدار پول از دست رفته است و نحوه احتمالی که در آن کلاهبرداری چک رخ داده است، در مشاوره حقوقی چک، از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • همچنین باید به بانک یا موسسه مالی هشدار داده شود.
 • آنها همچنین ممکن است بتوانند در مورد این موضوع تحقیق کنند.
 • آنها همچنین می توانند حساب ها را ببندند تا آسیب یا سرقت بیشتری به دارایی های مالی وارد نشود.
 • همچنین بهتر است که با یک وکیل، در مورد هر گونه سؤال یا نگرانی حقوقی، مشورت شود.

جریمه های ارتکاب کلاهبرداری چک چیست؟

مجازات‌ های کلاهبرداری چک به این بستگی دارد که جرم به عنوان جنایت طبقه ‌بندی شود. کلاهبرداری با چک معمولا با کمتر از یک سال زندان و همچنین برخی جریمه های کیفری مجازات می شود. در مشاوره حقوقی چک، وکیل مطرح می کند که کلاهبرداری با چک های جنایی ممکن است بیش از یک سال در یک مرکز زندان و جریمه های کیفری بالاتر مجازات شود. در هر دو مورد، متهم ممکن است نیاز به پرداخت غرامت به قربانی داشته باشد. در واقع، خسارات ناشی از کلاهبرداری را به آنها بپردازد.

اینکه یک جرم کلاهبرداری چک یک جنایت محسوب می شود، معمولا به میزان آن بستگی دارد. به طور کلی هر کلاهبرداری جرم محسوب می شود و مراکز مشاوره حقوقی چک آنلاین فوری، تبعات هر کلاهبرداری را به خوبی توصیف می کنند. به همین دلیل، کلاهبرداری چک ممکن است در بسیاری از کشورها به عنوان یک جرم در نظر گرفته شود.

دفاع قانونی برای کلاهبرداری با چک وجود دارد. این کلاهبرداری مانند هر نوع جرم دیگری می تواند دفاع های مختلفی را در بر داشته باشد. اجبار یک دفاع رایج در برابر چنین تخلفاتی است. یک شخص تحت تهدید و آسیب مجبور به ارتکاب کلاهبرداری با چک می شود، مثلاً اگر شخصی با اسلحه مجبور به جعل چک شود. با توجه به قواعد صلاحیتی ممکن است دفاع های مختلف دیگری نیز اعمال شوند. نکته مهم دیگر، اثبات وجود تقلب در چک است. هنگام اثبات تقلب در چک، دادستان باید روشن کند که کلاهبرداری عمدی رخ داده است.

 

نکات مهم مشاوره حقوقی چک

تغییرات تصادفی در چک ممکن است برای ایجاد مبنایی برای تقلب در چک کافی نباشد. در استفاده متقلبانه یا تغییر چک باید فریب و قصد هدفمند وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی واقعاً صلاحیت صدور چک برای خود را داشته باشد و هیچ فریب یا اظهار نادرستی در آن وجود نداشته باشد، ممکن است دلیلی برای اتهام کلاهبرداری چک وجود نداشته باشد. در مشاوره حقوقی چک، وکلا با نمونه های زیادی از کلاهبرداری با چک سر و کار داشته اند. به همین دلیل، راهنمایی های بسیار درستی خواهند داشت.

یک نمونه از این موارد زمانی است که یک حسابدار یا پرسنل منابع انسانی برای خود یک چک همراه با سایر چک های حقوق شرکت صادر می کنند. اگر فردی متهم به تقلب در چک شده باشد، باید بداند که کلاهبرداری با چک، یک جرم جدی است. در صورت متهم شدن به کلاهبرداری چک، باید سعی شود موارد مختلفی را جمع آوری کرد که ممکن است به حمایت از بی گناهی فرد کمک کند. در مشاوره حقوقی چک و سفته موارد زیر از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

 • مواردی که ثابت می کند که فرد به چک دسترسی دارد یا مجاز به استفاده از آن هست، مانند شناسه کارمند یا سایر اسناد مشابه، رسید و سایر مدارک مبنی بر معاملات معتبر.
 • اگر فرد متهم شده است، به نفع اوست که با یک وکیل مدافع مشورت کند. وکیل می تواند به فرد در مورد چگونگی آماده سازی دفاع و آنچه می تواند برای قوی تر کردن پرونده خود انجام دهد، راهنمایی کند.
 • مراجعه به وکیل هم به عنوان مشاور حقوقی و هم مدافع امری بسیار ضروری است.

 

نتیجه گیری

برای قربانیان کلاهبرداری چک می‌تواند باعث خسارات مالی بزرگ شود و حتی می‌تواند منجر به مسائل بزرگذ‌تری مانند سرقت هویت شود. اگر به هر نحوی درگیر جرایم مربوط به چک هستید، مشاوره حقوقی چک کرج در گروه حقوقی البرز مشکلات زیادی را از پیش رو برمی دارد. وکیل می تواند به فرد مشاوره بدهد و در صورت نیاز می تواند در دادگاه از وی دفاع کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید