وکیل ابراء مهریه در کرج - گروه وکلای البرز | موسسه حقوقی کرج
حقوقیخانوادهمشاوره حقوقیمهریهوکیلوکیل آنلاینوکیل خانوادهوکیل طلاق

وکیل ابراء مهریه در کرج

مهریه به عنوان هدیه و صداقتی است که مرد به زن می‌دهد تا عشق و علاقه‌ای که به زوجه دارد را آشکار نماید. زوجه می‌تواند پس از خواندن خطبه عقد مهریه خود را طلب نماید و مرد موظف است که مهریه را به همسرش بپردازد.

در برخی از موارد مشاهده شده ‌است که زن تصمیم می‌گیرد که همه یا قسمتی از مهریه‌ خود را به زوج ببخشد که به آن ابراء مهریه (به انگلیسی: Dowry waiver) گفته می‌شود. در این صورت دیگر لازم نیست مرد تمام مهریه و یا قسمتی از آن را پرداخت نماید.

در نظر داشته باشید اگر زن بخواهد مهریه را به همسرش ببخشد دیگر نمی‌تواند از تصمیم خود منصرف شود. در ادامه درباره‌ این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

ابراء مهریه
ابراء مهریه

آیا ابراء مهریه قابل رجوع می‌باشد؟

همان طور که اشاره شد زن می‌تواند به دلایل مختلف قسمتی از مهریه خود و تمام آن را به همسرش ببخشد و دیگر لازم نیست که مرد آن را به زن پرداخت نماید.

در صورتیکه زنی به دفتر خانه مراجعه کند و بخواهد قسمتی از مهریه و تمام آن را به شوهرش ببخشد، دیگر نمی‌تواند از تصمیم خود منصرف شود، چرا که ابراء مهریه قابل رجوع نیست.

در برخی از موارد مشاهده می شود که زوجه به دفاتر رسمی مراجعه کرده‌ و مدعی شده است که همسرش تمام مهریه و یا تنها قسمتی از آن را به او پرداخته ‌است، اگر این ادعا بعد از مدتی توسط خود زوجه در دادگاه رد شود، اظهارات او دیگر مورد قبول واقع نیست و نمی‌تواند از زوج مهریه دریافت کند.

البته باید بدانید که اگر زن بتواند دلایل و اسناد معتبری را به دادگاه تحویل دهد، این احتمال وجود دارد که بتواند مهریه را دریافت کند و ابراء مهریه قابل رجوع باشد.

برای اینکه بتوانید بهتر و دقیق‌تر مفاهیم مربوط به ابراء مهریه را متوجه شوید می‌توانید از وکلای مجرب و کارآزموده وکیل خانواده برای حل مسئله و مشکلات خود کمک بگیرید.داشتن یک وکیل خوب می‌تواند شما را در حل این مسائل کمک کند.

 

 

شرایط ابراء مهریه چیست؟

کسی که قصد ابراء مهریه دارد و به دلایل مختلفی از جمله گرفتن حق طلاق می­خواهد همه یا بخشی از مهریه را به شوهر خود ببخشد، باید شرایط زیر را دارا باشد:

داشتن رضایت

دارا بودن اختیار قانونی

دارا بودن اهلیت

دارا بودن مدرک و دلیل

ابراء مهریه
ابراء مهریه

شرایط موضوع ابراء مهریه چیست؟

کسی که قصد ابراء مهریه دارد، باید موضوع و دلیل او شرایط دارای شرایط خاصی باشد که عبارتند از:

در دین نبودن

موجود بودن دین

کلی بودن دین

 

باطل کردن سند رسمی ابراء مهریه

همانطور که اشاره شد رجوع از ابراء مهریه امکان‌پذیر نیست و زن پس از اینکه تصمیمی گرفت همه یا قسمتی از مهریه را به همسرش ببخشد نمی‌تواند این تصمیم را رد کند.

لازم به ذکر است که اگر مهریه زن حقی عینی باشد و یعنی زن آپارتمان یا زمینی را به عنوان مهریه خود قبول کرده باشد، می‌تواند آن را به زوج هدیه کند.

در صورتی که مهریه زن به صورت حق دینی باشد و یعنی مهریه سکه یا پول باشد، می‌تواند همه یا قسمتی از آنرا به همسرش ببخشد.

جالب است بدانید که اگر زنی تصمیم بگیرد در قبال جدا شدن از زوج، مهریه خود را ببخشد ولی قبل از گرفتن طلاق دوباره بخواهد مهریه خود را دریافت کند، مرد نیز می‌تواند از طلاق دادن منصرف شود که به آن طلاق رجعی گفته می‌شود.

 

ابراء مهریه در دفتر اسناد رسمی

برای ابراء مهریه دو طرف زن و مرد می‌توانند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و در آنجا موضوع ابراء مهریه را مطرح نمایند.

در دفتر اسناد رسمی، سندی برای این موضوع تنظیم می‌شود و در آن تمامی اظهارات زوجه اعم از بخشش تمام یا قسمتی از مهریه نوشته می‌شود.

اگر زن تمامی مهریه خود را ببخشد دیگر مرد هیچ دینی به زن ندارد و با گذشت زمان نیز دیگر زوجه نمی‌تواند نسبت به مهریه هیچ ادعایی داشته باشد.

البته برخی از زوجین برای تنظیم این سند به دادگاه مراجعه می‌کنند و در آنجا صورت‌ جلسه‌ای مبنی بر ابراء مهریه تنظیم می‌شود و زوجه می‌تواند بخشی از مهریه را به همسرش ببخشد.

البته در برخی از موارد مشاهده شده‌ است که زوجه در قبال گرفتن حق طلاق تصمیم می گیرد قسمتی از مهریه یا تمام آنرا ببخشد، در این صورت با پذیرش این موضوع توسط طرفین در دادگاه و ببخش مهریه، زوجه می‌تواند به راحتی از زوج جدا شود.

ابراء مهریه
ابراء مهریه

 

ابراء مهریه با سند عادی چگونه است؟

جالب است بدانید که ابراء مهریه با سند عادی نیز قابل تنظیم است. بدین منظور زوجه اظهارات خود مبنی بر دریافت نکردن تمام یا بخشی از مهریه را به صورت مکتوب مینویسد.

اگر زوجه بخواهد در قبال بخشش مهریه حق طلاق را بگیرد، میتواند این موضوع را در صورت جلسه قید نماید.

البته ممکن است دو طرف قصد جدا شدن از هم را نداشته باشند و زوجه بخواهد مهریه را به همسرش ببخشد، در این صورت نیز زوجه می‌تواند این موضوع را به صورت کتبی بنویسد و آن را امضا نماید و بخشی از مهریه یا تمام آن را به زوج ببخشد.

اقرار نامه ابراء مهریه چیست؟

افراد می‌توانند ابراء مهریه را در قبال یک سند رسمی در دفاتر رسمی و یا سند عادی تنظیم نمایند.

اگر زوجین قصد داشته باشند که در دفاتر اسناد رسمی این سند را تنظیم کند باید مبلغی را نیز برای پرداخت نماید.

به منظور کاهش هزینه سند در این صورت برای اینکه هزینه‌ی این سند کمتر باشد، مسؤل دفترخانه آنرا در قالب یک اقرار نامه تنظیم می‌کند. البته باید بدانید که این اقرارنامه هیچ تفاوتی با سند رسمی ندارد.

در اقرارنامه زوجه اعتراف میکند که قصد دارد همه یا قسمتی از مهریه خود را به زوج خود ببخشد و آنرا امضا می‌کند و دیگر مرد هیچ دینی به زن نخواهد داشت.

برای اینکه بتوانید بهتر این موضوع را درک کنید بهتر است با یک وکیل مجرب در این باره مشورت نمایید و سوالات مربوطه را از او بپرسید.

 

نرخ و قیمت وکیل برای ابراء مهریه

در این نوشتار سعی بر آن بود تمامی جوانب ابراء مهریه را بسنجیم و آن­ها را برای شما بیان کنیم.

بسیاری از افراد به دلایل مختلف می‌خواهند همه یا بخشی از مهریه را به همسر خود ببخشند و برای اینکه این کار را انجام دهند ابتدا با وکیل مشورت می‌‌کنند.

نرخ و هزینه‌ی وکلا با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان یک قیمت قطعی برای آنها اعلام کرد.

شما به راحتی می‌توانید سوالات خود را از موسسه حقوقی وکلای خانواده بپرسید‌.

همچنین می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به جواب سوالات خود برسید چراکه در قسمت نظرات این سایت­ها بسیاری از مردم سوالات خود را مطرح می­کنند و وکلا می­توانند جواب­ها سوالات را بدهند.

با دانستن تمامی شایط و ضوابط می­توانید به راحتی به ابراء مهریه اقدام نمایید. در صورت داشتن هرگونه پرسش یا دریافت مشاوره حقوقی از وکلای ما، لطفا با ما تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید