دلایل طلاق چیست - گروه وکلای البرز | موسسه حقوقی کرج
دلایل طلاق

دلایل طلاق چیست؟

در این نوشتار به بررسی دلایل طلاق به طور مفصل پرداخته خواهد شد.
دلایل طلاق

روز به روز بر تعداد افرادی که ترجیح می‌دهند با طلاق به زندگی خود خاتمه بخشند افزایش می‌یابد. گاهی دلایل طلاق افراد آنقدر ساده و عجیب به نظر می‌رسد که همه را متعجب می‌کند‌. با اینکه روانشناسان تمامی تلاش خود را به کار می‌گیرند تا با حل مشکلات زوجین احتمال سازش مجدد را افزایش دهند. اما گاهی انقدر درگیری‌ها و لجبازی‌ها بالا می‌گیرد که روانشناس هم پیشنهاد می‌دهد از هم جدا شوید.

در پشت پرده دلایل عجیب طلاق هزاران دلخوری و ناراحتی نشسته است تا انگیزه فرد را برای طلاق افزایش دهد. به گفته روانشناسان ریشه افزایش طلاق در دنیای امروز را می‌توان در کاهش صمیمیت میان زوجین جست‌و‌جو کرد.

معمولا هنگامی که سخن از دلایل طلاق به میان می‌آید، این سوال در ذهن ما شکل می‌گیرد که چه عواملی باعث طلاق شده است؟ چرا کسانی که روزی برای به هم رسیدن نهایت تلاش خود را به کار گرفته بوده‌اند امروزه تلاش می‌کنند تا راه خود را از دیگری جدا کنند؟

چرا به خاطر عشقشان هم که شده به یکدیگر فرصت نمی‌دهند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم طلاق عاطفی آنقدر میانشان فاصله انداخته که فراموش کرده‌اند روزی عاشق بوده اند.

قصد داریم در این مقاله ده مورد از جالب‌ترین دلایل طلاق را برای شما بیان کنیم. اما یادآوری این نکته جالب است که اکثر این دلایل تنها یک مورد از نارضایتی‌هایی است که ما میبینیم. در واقع در پشت این دلایل، هزاران دلیل طلاق دیگر ایستاده است‌.

خرید همسر برای خانه مادر شوهر

یکی از عجیب‌ترین دلایل طلاق که در سالیان اخیر ثبت شده است مربوط به خرید مرد برای خانه مادرش می‌باشد. چندی پیش بانویی به یکی از مراجع قضایی کشور مراجعه و ادعا می‌کند توجه همسرش به مادر شوهرش آنقدر زیاد است که تحمل ادامه زندگی را ندارد. او اینگونه بیان می‌کند:

همسرم هنوز هم متوجه نشده که زندگی متاهلی با زندگی دوران مجردی بسیار فرق دارد. هنگامی که با یکدیگر به خرید می‌رویم او اقدام به خرید برای خانه مادرش می‌کند. وی اینگونه تصور می‌کند که مسئولیت زندگی مادرش با ما است.

با اینکه این دلیل طلاق مسخره و خنده دار به نظر می‌رسد. اما اگر بخواهیم از دیدگاه روانشناسی به این قضیه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که دلایل طلاق دیگری نیز وجود دارد. احتمالا توجه بیش از اندازه همسر این خانم به مادرش و بی توجه‌ای به او باعث شده که به مرور زمان بزر کینه در دل او کاشته شود.

تکرر این رفتارهای معمولی به مرور زمان باعث شده تا خانم تصمیم بگیرد برای خاتمه دادن به این عذاب و بی‌توجه‌ای از همسرش جدا شود.

نکته دیگری که نباید از آن غافل شد این است که گاهی مشکلات روحی و روانی جنین زمینه را برای ایجاد دلایل عجیب طلاق فراهم می‌کند.

خوشتیپی مرد

یکی از خنده‌ دارترین دلایل طلاق که در سالیان اخیر به ثبت رسیده است، طلاق زن به دلیل زیبایی و خوشتیپی مرد باشد. خوشتیپ بودن یک مرد یکی از ویژگی‌های مثبت او شناخته می‌شود. به نظر شما عجیب نیست اگر بانویی به دلیل این حسن بخواهد از همسرش جدا شود؟
بررسی‌های صورت گرفته در رابطه با این پرونده قضایی نشان داده است که همسر این آقا فردی شکاک است.

شکاک بودن او باعث شده است تا درگیری‌های روانی فراوانی برای او پیش آید. این بانو با این تصور که زیبایی آقا امکان خیانت او را افزایش می‌دهد، دادخواست طلاق داده است.

با بررسی لایه‌های پنهان این دلیل طلاق متوجه خواهیم شد که بانو نیازمند طی جلسات طولانی روانشناسی است. او باید ابتدا مشکل خود را حل کند تا بتواند با آسودگی به زندگی خود ادامه دهد.گاهی بی‌توجه‌ای به مشکلات روحی و روانی ساده دلایلی می‌شود برای وقوع جرم‌هایی بزرگ و جبران ناپذیر.

پیشی گرفتن از همسر در طلاق

یکی از عجیب‌ترین دلایل طلاقی که در سالیان اخیر مشاهده شده است مربوط به زنی است که به مکالمات همسرش با دوستش گوش داده بود.

همه ما در زندگی خود گاهی ناامید می‌شویم و تصمیماتی را به زبان می‌‌آوریم که هیچ وقت انجام نمی‌گیرد. داستان این زوج نیز مربوط به همین قضیه است.

زن در رابطه با دلیل طلاق بیان می‌کند که یک روز هنگامی که در آشپزخانه مشغول آماده کردن غذا بودم متوجه شدم که همسرم در حال سخن گفتن با فردی است که خوب او را می‌شناختم‌. آریا رفیق چندین و چند ساله و شریک همسرم است. گاهی با یکدیگر درد و دل می‌کنند.

همسرم در میان این درد و دل‌ها به دوستش گفت کاش هیچ وقت ازدواج نکرده بودم قصد دارم جدا شوم. و بدون دردسر به زندگی‌ام ادامه دهم. من که این سخنان را شنیدم هر چه سریع‌تر دادخواست طلاق دادم تا از شوهرم پیشی بگیرم.

پنهان کاری

یکی دیگر از دلایل عجیب جدایی که در میان هزاران دلیل طلاق مشاهده می‌شود مربوط به زنی است که به دلیل پنهان کاری همسر قصد جدایی دارد.

برخی از افراد ذاتا درون گرا هستند. ترجیح می‌دهند در رابطه با مشکلاتشان با کسی سخن نگویند. و خودشان چاره‌ای برای مشکلاتشان بیابند. گاهی درون گرا بودن این افراد برایشان مشکل ساز می‌شود.

زن و مردی که سالیان سال عاشق هم بوده‌اند به دادگاه مراجعه می‌کنند. هنگامی که قاضی دلیل اصلی طلاق را از بانو جویا می‌شود وی جواب می‌دهد. پنهان کاری‌های بی‌شمار همسرم شرایطی را فراهم می‌کند که مدام به او شک کنم. او هیچگاه در رابطه با مشکلات و اهدافش  با من سخن نمی‌گوید. من فکر می‌کنم خاتمه بخشیدن به این زندگی بهتر باشد.

اگر چه این درخواست یک دلیل عجیب برای طلاق طلقی می‌شود. اما می‌توانیم بگوییم اصلی‌ترین دلایل اختلاف و جدایی میان این زوج عدم شناخت می‌باشد.

طلاق به خاطر طلاق برادر

یکی از ضرب المثل‌های بومی جنوب کشور که در رابطه با ازدواج بیان می‌شود این است که قومی یک سرش خوش است. این ضرب المثل هنگامی به کار می‌رود که یکی از خویشاوندان داماد یا عروس قصد ازدواج با یکی از اقوام طرف مقابل را دارد.

یکی از جالب‌ترین دلایل طلاق گزارش شده در سال‌های اخیر مربوط به دو برادر می‌باشد که با دو خواهر ازدواج کرده بودند. هنگامی که زندگی یکی از این دو زوجین به پایان می‌رسد، زوجین دیگر تصمیم می‌گیرند به زندگی خود خاتمه دهند‌.

دلیل جدایی این زوجین یکی از عجیب‌ترین دلایل طلاق است که متأسفانه در دادگاه‌های کشور بسیار به چشم می‌خورد.

دلایل طلاق

طلاق به خاطر چشم و هم چشمی


دسته دیگری از دلایل عجیب طلاق مربوط به چشم و هم‌چشمی دو جاری با یکدیگر است. قصه از این قرار است که دو برادر در یک خانه دو طبقه سکونت داشته‌اند. یکی از این برادران به عنوان کادوی سالگرد ازدواج اقدام به خرید یخچالی برای همسرش می‌کند.

این اقدام باعث می‌شود تا یکی از عجیب‌ترین دلایل طلاق در تاریخ ایران رخ دهد‌. جاری دوم که زنی بسیار اهل چشم و هم‌‌چشمی بوده است با مشاهده این اقدام برادر شوهرش از همسرش می‌خواهد تا یخچالی همچون یخچال آن‌ها خریداری کند. اما وضع اقتصادی همسر مانع از این کار می‌شود.

همین موضوع دلیل اختلاف و سرانجام جدایی آن‌ها می‌شود.

متأسفانه در جامعه امروز ما چشم و هم‌چشمی و رقابت‌های ناصحیحی اتفاق می‌افتد که آسایش افراد را مورد تهاجم قرار می‌گیرد. مد گرایی و چشم و هم‌چشمی در عصر جدید یکی از مهم‌ترین دلایل اختلاف زوجین می‌باشد.

فوت مادر زن

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما یکی از عجیب‌ترین دلایل طلاق ثبت شده فوت مادر زن می‌باشد. مردی پس از گذشت یک سال از مرگ مادر زنش به دادگاه مراجعه می‌‌کند و درخواست طلاق می‌کند. هنگامی که علل طلاق را از او می‌پرسند جواب می‌دهد اصلی‌ترین دلیل من برای طلاق فوت مادر زنم هست. یکی از ویژگی‌هایی که باعث شده بود عاشق زنم باشم شادی و شادابی او بود. اما پس از مرگ مادرش افسردگی شدید گرفت و هیچ وقت مانند قبل شاد نبود.

دیگر صدای خنده‌هایش در خانه شنیده نمی‌شد. حس می‌کنم اگر به زندگی با او ادامه دهم به افسردگی مبتلا می‌شود. دوست دارم هر چه سریع‌تر از او جدا شوم تا بتوانم دوباره همچون قبل شاد باشم.

این مرد دلیل اختلاف و جدایی از همسرش را تغییر رفتار وی پس از مرگ مادرش می‌داند. او معترض است که همسرش مادرش را بیشتر از خودش و خانواده‌اش دوست دارد. بعد از مرگ مادرش دیگر هیچ توجه‌ای به من و بچه‌ها ندارد.

حساسیت به قهوه

حساسیت به قهوه یک بانو دلیل طلاق او شد. این زن از علاقه شدید همسرش به قهوه اعتراض داشت.

همین عامل باعث شد تا آن‌ها از یکدیگر جدا شوند.  طبق بیانات زن همسر خانم بسیار به قهوه علاقه مند است. به گونه‌ای که روزی چندین فنجان قهوه می‌نوشد. حساسیت زن به قهوه باعث می‌شود هر بار که بوی قهوه را استشمام می‌کند حالت تهوع بگیرد. او اینگونه بیان می‌کند که شوهرم مردی لجباز است و به دلیل لجبازی با من هیچ وقت از خوردن قهوه منصرف نشده است.

او با اینکه شرایط مرا می‌دانید اما به خاطر لجبازی زیاد به نوشیدن قهوه ادامه می‌دهد. با اینکه چندین بار به او پیشنهاد داده‌ام که در محل کار قهوه‌اش را نوش جان کند اما وی هیچ توجه‌ای به این گفته من نمی‌کند. بی‌توجه‌ای او به حساسیت‌های من دلیل جدایی من از او می‌باشد.

دلایل طلاق و جدایی

خرید طلا

بیشتر بانوان عاشق طلا و جواهرات هستند و دوست دارند شوهرشان با یک تکه طلا آن‌ها را خوشحال کنند. اما در این جهان هستند کسانی که به دلیل خرید طلای زیاد از همسرشان جدا می‌شوند. چندی پیش زنی به دادگاه مراجعه می‌کند و بیان می‌کند که قصد طلاق دارد.

هنگامی که از او می‌خواهد دلایل طلاق را بیان کند می‌گوید: شوهرم برایم بسیار طلا می‌خرد. من فکر می‌کنم او در حال خیانت به من است و همین خیانت باعث شده است تا با طلاهای زیاد ذهن مرا منحرف کند.

هر گاه با همسرم به بحث و جدل می‌پردازیم به جای سخن گفتن برای حل مشکلات سعی می‌کند با یک تکه طلا بحث را خاتمه بخشد.

موی بلند

یکی دیگر از عجیب‌ترین دلایل طلاق مختص به زوجی است که به دلیل موی بلند آقا از یکدیگر جدا شده‌اند. بانوی درخواست کننده طلاق مدعی است که موی بلند همسرم را دوست ندارم. با اینکه چندین بار به او گفتم موهایش را کوتاه کند اما او توجه نکرد. همین باعث شد تا تصمیم بگیرم از او طلاق بگیرم.

گروه حقوقی وکلای البرز یکی از بهترین مراکز حقوقی و مشاوره‌ای می‌باشد که با گوش فرا دادن به دلایل طلاق شما و مشاوره‌های اصولی حقوقی مسیر جدایی شما را آسان‌تر می‌کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *